29 oktober 2025
Vi rekommenderar att alla med svenskt personnummer loggar in i Swedsecs webbtjänst med hjälp av BankID. För de som saknar möjlighet att ha BankID går det även att logga in med användarnamn och lösenord.
Vi har nu infört tvåfaktorautentisering vid inloggning med användarnamn och lösenord. Det innebär att när du loggar in med användarnamn och lösenord (gäller ej inloggning med BankID) skickas det ut ett mejl till din förvalda e-postadress innehållande en sexsiffrig kod som måste anges för att du ska kunna logga in. Detta innebär att du måste antingen ha tillgång till ditt BankID eller den e-postadress som har angetts som förvald i webbtjänsten för att kunna logga in.
Om du inte har BankID och är osäker på vilken e-postadress som finns som förvald i webbtjänsten kan du kontakta ansvarig administratör hos din arbetsgivare.