1 september 2016
Marianne Lundius tillträder idag som ny ordförande för Swedsecs disciplinnämnd. Marianne Lundius är före detta justitieråd och tidigare ordförande i Högsta domstolen och har ingått i Swedsecs disciplinnämnd sedan 2003, under många år som vice ordförande.
– Swedsec har funnits i 15 år och en SwedSec-licens utgör ett kvalitetsmärke som bidrar till förtroendet för finansmarknaden. Det disciplinära förfarandet har varit en bidragande orsak till detta. Jag ser mycket fram emot att leda nämndens fortsatta arbete, säger Marianne Lundius.
Marianne Lundius tar över efter disciplinnämndens mångårige ordförande Johan Munck som lämnar på egen begäran efter att ha varit ordförande sedan Swedsec startade.
– Vi är glada att Marianne Lundius kommer att axla ordföranderollen efter Johan Munck, som gjort mycket betydelsefulla insatser för Swedsecs disciplinära förfarande, säger Tom Dinkelspiel, ordförande för Swedsecs styrelse.
Ann-Christine Lindeblad, justitieråd i Högsta domstolen och ledamot i Swedsecs disciplinnämnd tar över som vice ordförande.
Övriga ledamöter av Swedsecs disciplinnämnd är:
• Ragnar Boman,
• Jack Junel,
• Madeleine Leijonhufvud,
• Carl-Johan Högbom,
• Jan Persson och
• Kajsa Lindståhl.
För ytterligare information kontakta:
Katarina Lidén, VD Swedsec Licensiering AB
08-56 26 07 15 eller katarina@swedsec.se